Cum. Eki 18th, 2019

Kağıt PiL Blog

En son çıkanlar ve teknolojik haberler

Phoenix, buz bulmuş olabilir

1 min read

NASA’nın pazartesi sabaha karşı Mars’a başarıyla indirdiği Phoenix’in son gönderdiği fotoğraflar, bilim adamlarına uzay aracının Kızıl Gezegen’in yüzeyinde aradığı buzu ortaya çıkarmış olabileceğini düşündürmeye başladı.
Bilim adamları, Phoenix’in geçtiğimiz gün gönderdiği fotoğrafların ardından, uzay aracının güçlü motorlarının iniş sırasında yüzey toprağını kaldırarak, buzu ortaya çıkarmış olabileceğini belirtiyorlar.
Asıl görevi Mars toprağını robot koluyla kazarak buz halinde olduğu sanılan suyu ve olası organik maddeler ile mikroskobik yaşam koşullarını bulmak olan Phoenix’in son gönderdiği fotoğraflardan, aracın altından görüntülenen birisinde, uzay aracının üç ayağından birisinin yanında buza benzer geniş bir parça dikkati çekiyor.

Yeni fotoğraflar bilim insanlarını heyecanlandırırken, buzun yüzeye yakın olduğu ve aracın robot kolunun kolaylıkla ulaşabileceği düşünülüyor.

Mars misyonunun baş bilimcilerinden Arizona Üniversitesi’nden Peter Smith, yeni görüntülerden sonra, “Bizim için neşe dolu bir gün” diye konuştu.

ntvmsnbc

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.