Sal. Eki 22nd, 2019

Kağıt PiL Blog

En son çıkanlar ve teknolojik haberler

Bebeklerde Saç Kesimi

2 min read

Bebeğinizin ilk saç kesimi, kişisel bakım anlamında bir ilk olmasının yanı sıra psikolojik anlamda da oldukça gerek onun gerekse sizin için önemli bir deneyimdir.

İlk kesimin özellikle küçük çocuklar için hazırlanmış ilgi çekici ortamlarda, işini bilen kuaförler tarafından yapılması gerekli olmakla birlikte yeterli değildir. bebeğinizin bu deneyime psikolojik olarak hazırlanması da çok büyük önem taşır.

Saç kesimleri sırasında çocuğunuzu rahatlatmak ve saç kesiminin her ikiniz için de bir soruna dönüşmesini önlemek için:

Bebeğinizin kuaföre geleceği saatte mutlaka uykusunu almış ve karnı doymuş olmasına özen gösterin.

Genelde çocuklarımıza makasın tehlikeli bir nesne olduğunu öğretmişizdir. Bu sebeple, kendisine makasla yaklaşan kuaförün çocuğunuzda yaratacağı huzursuzluğu önlemek için evde bir saç kesim provası yapılması keyifli bir aktivite olacaktır. Çocuğunuza saçın tekrar uzadığını ve kesilince acımadığını sakin bir ortamda anlatmanız bu aktivite içerisinde önem taşır. (Gerekirse saçınızdan bir tutam keserek ona acımadığını gösterebilirsiniz.)

Özel olarak çocuklara hizmet veren bir salon bulun. Bazı özel çocuk berberlerinde lunaparklardakine benzer sevimli hayvan biçimindeki berber koltukları bulunur ve çocuklar sevilen çizgi filmleri izleyebilirler. Bu salonlardaki kuaförler de çocuklarla ilgilenme konusunda daha deneyimlidir.

Saç kestirmeye gitmeden önce berber salonunu çocuğunuzla beraber ziyaret ederek, çocuğunuzun orada kuaför koltuğunda oturan rahatlamış ve mutlu insanları görmesini sağlayın.

Kendiniz kuaföre giderken çocuğunuzu da yanınıza alarak oradaki görüntülere, ışıklara ve kokulara aşinalık kazanmasını sağlayın. Saç modeli seçmek için kuaför salonunda bulunan dergileri incelemesine izin verin.

Kuaför saatini belirlerken çocuğunuzun uyku ve yemek saatlerini dikkate alın. Çocuğunuzun en mutlu ve rahat olduğu zamanı belirleyerek, kuaför randevusunu bu zamana denk getirin.

Saçı önceden siz hazırlayın. Özellikle çocuğunuzun saçları çok uzun veya kıvırcıksa, kuaföre gitmeden önce saçlarını iyice tarayın.

Kaynak:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.