Sal. Eki 22nd, 2019

Kağıt PiL Blog

En son çıkanlar ve teknolojik haberler

2009 Yılı Ülkemizde Teknolojik Devrim Olacak

3 min read

2008 içinde ülkemizde HD yayınların başlaması ve 3G lisanslarının verilmesi teknolojik açıdan 2 büyük olay.3G açısından her ne kadar geri kalsak da bir yerden başladığımızın kanıtıdır lisansların verilmesi. Ve de yurtdışında birçok kanalın HD yayınlara başlamasının ardından ülkemizde de yüksek çözünürlüklü yayınların başlaması önümüzdeki sene için ipuçları veriyor.

 3G açısından bakarsak, her ne kadar diğer ülkeler 3.5G veya 4G gibi daha yüksek teknolojiler kullansa da, bunlar için ilk adım olan 3G ile biz de bir yerde başlamış olduk. Daha önceki yazılarımda 3G’nin neler getireceğinden bahsetmiştim. Gerek yüksek hızlı internet erişimi olsun gerek diğer görüntü ve ses hizmetleri olsun daha da çok yaygınlaşacak. Bu sayede en basitinden insanlar ADSL kartelinden kurtulacak ve mobil olarak hızlı internet keyfi sürecek. Yavaş yavaş da olsa tamamen yaygınlaşacak. Ben bu yaygınlaşmanın (mayıs ayında başlamak üzere) 4 ay içinde kendini hissettirir bir seviyeye geleceğine inanıyorum. Durum böyle olunca Türk Telekom’un tahtı sallanacak. Zaten mevcut durumda bir çok abonesini cep telefonu operatörlerine kaptıran TT, daha da fazla indirime gidecek. Zaten yılbaşında ADSL hizmeti için sabit ücretler kaldırılıyor. Ayrıca sabit telefon tarifelerinde de indirime gidiliyor.3G yaygınlaşmasıyla belki de Türk Telekom bireysel kullanıcılar tarafından tamamen unutulacak. Bun yüzden Türk Telekom da daha çok kurumsal hizmetlere ağırlık vermeye başlayacak-hatta başladı bile.

 HD açısından bakarsak da ulusal kanallardan birkaçının HD yayın da vermeye başlaması diğer kanalları da etkileyecek. Yavaş yavaş dijital yayınlardan HD yayınlara tamamen bir geçiş yaşanacak. Bu da ek masraf demek tabi ki. Nasıl bundan 7–8 sene önce analog yayınlardan dijital yayınlara geçişte insanlar masrafa girdi. Aynı masraflar yine çıkacak.Bu yüzden HD uyumlu televizyon almayı düşünenler varsa bence vazgeçsin.Sakın eski tip televizyonlarda yapılacak büyük indirimlere kanmayın.Elinizde kalabilir.Uydu alıcıları konusunda ise normal alıcılardan çok HD alıcılara yoğunlaşın.Ya da digiturk ya da d-smart gibi hazır paketlere başvurun.

 Teknolojik Devrim= Ek masraf

 Sadece bu geçiş ile her şey tamamlanmayacak. Bizler de buna ayak uydurabilmek için HD uydu alıcıları ve HD uyumlu TV’ler almak zorunda kalacağız.Eski televizyonlarımız konusunda pek emin değilim fakat uydu alıcılarımız mutlaka değişecek.Aynı zamanda 3G nimetlerinde de faydalanabilmek için 3G uyumlu telefonlar alacağız.Bu da elektronik satışını artıracak.Kısacası 2009 yılında elektronik satışları patlayacak.Özellikle TV,Cep telefonu ve uydu alıcılarında….

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.