Pts. Ağu 19th, 2019

Kağıt PiL Blog

En son çıkanlar ve teknolojik haberler

Kağıt Nedir? Nasıl Yapılır?

7 min read

Site istatikstiklerine baktığımda arama sonuçlarından kağıt nedir kelimesini aratarak gelen bir çok ziyaretçi var.Ben de düşündüm taşındım bununla ilgili bir yazı yayınlayım dedim.Böylece gelenler de aradıklarını bulmuş olurlar.

Kağıt nedir?
Yazı yazmak, kitap ya da dergi, gazete basmak, içine öteberi sarmak, gibi işlerde kullanılan, çeşitli bitkisel maddelerin hamur haline getirilmesinden sonra ince tabakalar halinde elde edilen madde.Yazının icadından sonra, yazılması gerekli şeylerin tespiti için, en eski zamanlarda kurutulmuş ve balmumu ile sertleştirilmiş palmiye gibi bitki yaprakları, adi hayvan derileri, bir kamışın kabuğundan çıkarılan papirüs kağıtları kullanılmıştır. Bugünkü şekliyle kullanılan kağıt, ilk defa Çinliler tarafından icat edilmiş, Araplar aracılığı ile İspanyadan Avrupaya geçmiştir. Kağıt yapımı, XIV. yüzyıldan sonra daha yaygın olmaya başlamış, bugünkü gelişmiş şekline de XVIII. yüzyılda ulaşmıştır. Kleopatra, Konfiçyüs, Einstein, Edison, Ts’ai Lun. Bütün bu kişilerin içinde insanlık tarihinin gelişimine en büyük faydası olan kimdir dersek, herhalde Ts’ai Lun demezsiniz. Ama O’dur. Ts’ai Lun günümüzden yaklaşık 2000 yıl önce Çin’de yaşayan bir memurdu ve MS 105 yılında bugünkü kullanılan hali ile kağıdı icat etti. Dutağacı kabuğu, kenevir ve kumaş paçavralarını suyla karıştırarak ezdi, lapa haline getirdi, presleyerek suyunu çıkardı ve bu ince tabakayı kuruması için güneşin altında ipe astı.

Aslında insanlar MÖ 3500 yıllarında bile üzerine yazı yazabilecek çeşitli şeyler kullanıyorlardı. Kağıdın icadı sonraki devirlerde Çinlileri dünyanın en gelişmiş kültürünün sahibi yaptı. Şaşırtıcıdır ki, Orta Asya’ya 751, Bağdat’a ise 793 yılında ulaşan Ts’ai Lun’un kağıt yapma metodu, Avrupa’ya 1000 yılda gelemedi. Avrupa’da ilk kağıt ancak 1151 yılında İspanya’da yapılabildi.

Özellikle matbaanın icadı ile birlikte kağıda olan ihtiyaç gittikçe büyüdü. Yeterli hammadde bulmakta zorlanıldı. Ayrıca bu şekilde kağıt imalatı çok zaman alıyordu ve dünyanın bir çözüme ihtiyacı vardı.

Kesin tarih bilinmiyor ama yaklaşık 18. yüzyılın başlarında Fransız bilimci Rene-Antonie Ferchault de Reaumur ormanda ağaçların arasında yürürken bir yaban arısı kovanı gördü. Yaban arıları evlerinde olmadığından durup kovanı incelemeye başladı. Birden kovanın kağıttan yapılmış olduğunu gördü. Peki onlar paçavra kullanmadan kovanı nasıl yapıyorlardı? Sadece paçavra değil, kimyasallar, ateş ve karıştırma tanklarını da kullanmıyorlardı. Arılar insanların bilmediği neyi biliyorlardı ?

Aslında her şey çok basitti. Kısa bir gözlem sonucunda gördü ki, yaban arıları ince dalları veya çürümüş kütükleri kemirir gibi ağızlarına alıyorlar, burada mide sıvıları ve salyaları ile karıştırıyorlar ve kovanlarını yapmada kullanıyorlardı. Reaumur arıların sindirim sistemini de inceleyerek buluşunu 1719 yılında Fransız Kraliyet Akademisi’ne sundu.

İlk kağıt makinesi 1798 yılında yapıldı. Ancak bu geniş bir kayışın dönerek fıçıdaki lapayı aldığı ve ince kağıt haline getirdiği, her dönüşte tek bir kağıt yapabilen basit bir makine idi. Silindirli makine çok geçmeden 1809 yılında John Dickinson tarafından icat edildi.

Günümüzde kağıt üretimi yüksek teknoloji ile ve tam otomatik olarak yapılabilmektedir ama işlemin aslı esas olarak değişmemiştir. Kağıtların arasındaki kalite farkını kullanılan lifin türü, lapanın hazırlanışı, içine katılan malzemeler, kimyasal veya mekanik metotlar belirler. Her ne kadar liflerin elde edilmesinde ağaçlar ana kaynak ise de özellik taşıyan kağıtların yapılmasında günümüzde sentetik lifler de kullanılmaktadır.

Bugünkü kağıt yapımı için kullanılan ilkel madde, kısa iplikli selüloz hamurudur.

Kağıt eskiden yalnız paçavradan yapılırdı. Bugün ise, paçavra, ancak iyi cins kağıtlar için kullanılmaktadır.

Kağıt yapımında iki önemli işlem vardır:

1 – İlkel maddelerin kağıt hamuru haline çevrilmesi:

ilkel madde paçavra ya da odun olduğuna göre, kağıt hamurunun kağıt haline çevriliş işlemi değişiklik gösterir.

Paçavradan kağıt hamuru hazırlanması için; ilkin, paçavralardan, kağıt yapmaya yaramayan kısımlar ayrılır.

Ayıklanmış olan paçavra, sıcak sodyum hitroksitli ya da kireçli su ile yıkanır. Paçavra ipliklerinin beyazlatılması için kireç kaynağı, klor gazı kullanılır ve hamur iyice ezilir. İşte elde edilmiş olan bu hamura boya, kaolen, baryum sülfat, reçine gibi maddelerle kolalama maddeleri ilave edilir.

Odundan kağıt hamuru elde etmek için kağıt yapımında kullanılacak odun olan çam ağacı, kayın ağacı, kavak ağacı toplanır. Ağaçlar silindir şeklinde kesilir, kabuğu soyulur, rendelenmek suretiyle temizlenir. Bundan sonra sıcak su buharına tutulur. Sonra da sert taştan yapılmış büyük değirmen taşların, da lifler haline getirilir. Meydana gelen bu odun hamuru havuzlarda toplanır. Odun hamuru, reçinelerden, 1inyinden temizlenir ve beyaz halde hamur meydana çıkar.

2- Kağıt hamurunun kağıt haline konulması :

Büyük bir havuzda, bir pervane aracılığı ile akıcı bir duruma sokulan kağıt hamuru, büyük iki dönen silindir arasına gerilmiş ve sonsuz olarak döner bez üzerinde akıtılır. Bu bez üzerinde ince yaprak halinde ilerlerken, silindirler aracılığı ile suyunu kaybeder ve ıslak kağıt haline gelir. Bu ıslak kağıt, kurutma makinelerinden geçer ve tahta bir makara üzerine sarılır. Bu sarılı makaralar, kağıt bobinlerini meydana getirir

Bu bobinler, rotatif makinelerde baskı yapan gazeteler tarafından aynen kullanılabilir. Düz baskı denen makinelerde kitap ve dergi basmak için bu bobin halindeki kağıtlardan düz kağıt denen kağıtlar elde edilir. Kağıt çeşitleri : Matbaacılıkta kağıdın gerek cins bakımından, gerekse boy ve en bakımından büyük önemi vardır. Matbaa makineleri, belli ölçülerdeki kağıt boylarına göre yapıldığından, bütün dünyada kullanılmakta olan kağıt boylan değişmez ölçüler içinde bulunurlar. Bu ölçüler, rotatifler için gerekli olan bobin şeklindeki kağıtlar ve düz makine denilen baskı makineleri için belirlidir. Milletlerarası kağıt boyları, 57×82, 63×95, 68×100, 70×100 santimetre olarak bilinir. Rotatifler için kullanılan bobinler de, genel olarak bu ölçülerin katlanışına u. yor.

Yukarda ölçüleri verilen kağıtların ikiye, dörde, sekize katlanmasına göre, değişik boyda kitap, gazete, dergi boyları meydana getirilir. Elinizde tuttuğunuz ansiklopedinin kağıt ölçüsü, 68×100. forma boyu ölçüsü de 68×100 / 1/16 dır.

Kağıtlar, cinslerine göre de ayrılırlar. Bunlar da, kuşe kağıdı (beyaz parlak kağıt), birinci hamur (beyaz mat)( ikinci hamur (beyaz mat), üçüncü hamur (esmer mat), illüstrasyon (resim baskısına elverişli kalın ve ağır kağıt,) pelür kağıdı (ince. yarı şef. raf), simili (iki yüzü parlak), yarım simili (bir yüzü parlak), verje (mat, kalın ve lifli), filigranlı (ışığa tutulunca içinde çizgiler görülen), çeşitli kalınlıkta karton ve mukavvalar.

Bu kağıt cinslerinden başka, baskı işlerinde kullanılmayan eski ve yeni kağıt çeşitleri şunlardır.

Çin kağıdı : İpekten ya da bambu kamışından yapılır, ince, sarımtırak kağıttır.

Duvar kağıdı : Oda duvarlarını kaplamak için hazırlanmış süslü ve kabartmalı kağıtlardır.

Çizgili kağıt : Defter yapımında kullanılan, üzerine çizgiler basılmış kağıt.

Resim kağıdı : Kurşun kalem, sulu boya, çini mürekkebi ile resim yapılabilen, pürtüklü, suyu içen kağıt

Kopya kağıdı : Yazı makinelerin, de, ikinci bir kağıda yazılanları çıkarmak için kullanılan arkası renkli korumuş mürekkepli bir cins özel kağıt

Saman kağıdı : Genel olarak san renkte, kurşun kalemle yazı yazmakta, müsvedde yapmakta kullanılan kağıt.

Sünger kağıdı : Mürekkeple yazılan yazıyı kurutmak için kullanılan içici kağıt.

Krepon kağıdı : Çiçek, fener gibi şeyler yapmakta kullanılan, çekildikçe katları açılan renkli kağıtlar.

Elişi kağıdı : Bir yüzleri parlak, cilalı, renkli kağıt.

Esericedit : Yazı yazmak için kullanılan, belli boydaki birinci hamur kağıt.

Ev yapımı kağıt video:

25 thoughts on “Kağıt Nedir? Nasıl Yapılır?

 1. benim istediğim bilgi değil
  bu bilgi yeterli değil
  ve ayrıca benim yaşımı aşar ben 10 yaşındayım

 2. ben kağıdın nasıl yapıldığını istiyordum ama ben başka bir şey geldi karşıma yani olmaz ofsayt:)

 3. yaaa benim aradığım bu değil… lütfen kağıdın nasıl üretildiğini ve ilk insanların nelere yazdıklarını yazarsanız çok sevinirim… ayrıca bu benim ödevim……

 4. bence güzel değil çünkü istediğim bilgi yoktu ama sonuçta bunada emek verilmiş tabiki yinede istediğim bilgiyi bulamadım of nerede bulacam bunu.

 5. yaaaaaaaa… olmadı yaaaa…bu benim istediğimden
  değil sevmedim olmamış hem de çok uzun bune yaaaa…siz bizle dalga mı geçiyorsunuz hiç güzel (gzl)
  değil

 6. ya ben 10 yaşındayım bunun azcık farklısını bilim fuarında yapacaktım ama o çok siyah oldu çok tşkler.

 7. ben ağaçtan nasıl kağıt elde ediliyor bu sorunun cevabını aramak için baktım ama cevabımı bulamadım lütfen yazar mısınız

 8. 0cok güzel bir site tüm bilgileri buradan aldım gezdim tüm siteleri bir tek burada istediklerim vardı çok bilgilemdim kısacası cok ta beyendim bu siteyi hazırlayana çok teşekkür ederim…

 9. bence fazla uzunve bunu okurken insanların canı sıkılır keşke kısa ve öz yazmış olsaydınız…

 10. bence kagıtın anlamını (degeri) ne oldgunu tam olarak anlatılamamıs şuanda kagıt da buyuk bır ısraf var bunun biran once onune gecılmelı herkes kendı uzerine düsen görevini yerne getirmeli yıl da nekadar orman kayboluyu bılıyonuz mu bır agac bıle kurtarsak kardır

 11. ya ben 11 yaşındayım kağıt yapımında odun mu komur mu onu orenmek istıyorum ama biliyorum zaten burda tazmıyor

 12. ya bn 12 yaşındayım.ben sadece aşamalarını istiyorum.ama hiçbi şey anlamadım ama eline sağlık.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.