Türk Milli Sistemi ve Amaçları

Değerli kullanıcılarımız  ilk yazımda şunu belirtmek istiyorum ben bu yazıyı yazarken hiçbir siyasi yapıyı destekleme veya eleştirmek için yazmıyorum.hiç bir çıkar gözetmeden sadece sistemede bulunan yalnışlıkları sizlere çok daha farklı bir pencereden göstermeye çalışacağım.her insan hata yapabilir eğer benimde hatalarım olursa lütfen uyarın!!!

Evet sayın kullanıcılarımız yazı dizime bu hafta başlıyorum.Öncelikle Türk Milli Eğitim sistemi ve amaçlarından başlıyacağım.

Bu kısmı MEB’in kendi resmi internetten sitesinden yapacağım alıntılar ile doldurarağım,daha sonraları kendi eğitim sistemimizin kendi içinde nasıl çeliştiğini siz değerli kullanıcılarımıza sunacağım.

TÜRK MİLLÎ EĞİTİMİNİN GENEL AMAÇLARI

Millî Eğitimin genel amacı bütün bireyleri;
1. Atatürk İnkılâp ve İlkelerine ve Anayasada ifadesini bulan Atatürk Milliyetçiliğine bağlı; Türk Milletinin millî, ahlâkî, insanî, manevî ve kültürel değerlerini benimseyen, koruyan ve geliştiren; ailesini, vatanını, milletini seven ve daima yüceltmeye çalışan; insan haklarına ve Anayasa’nın başlangıcındaki temel ilkelere dayanan demokratik, lâik ve sosyal bir hukuk devleti olan Türkiye Cumhuriyetine karşı görev ve sorumluluklarını bilen ve bunları davranış haline getirmiş yurttaşlar olarak yetiştirmek;

2.Beden, zihin, ahlâk, ruh ve duygu bakımlarından dengeli ve sağlıklı şekilde gelişmiş bir kişiliğe ve  karaktere, hür ve bilimsel düşünme gücüne, geniş bir dünya görüşüne sahip, insan  haklarına saygılı, kişilik ve teşebbüse değer veren, topluma karşı sorumluluk duyan;    yapıcı, yaratıcı ve verimli kişiler olarak yetiştirmek;

3. İlgi, istidat ve kabiliyetlerini geliştirerek gerekli bilgi, beceri, davranışlar ve birlikte iş görme alışkanlığı kazandırmak suretiyle hayata hazırlamak ve onların, kendilerini mutlu kılacak    ve toplumun mutluluğuna katkıda bulunacak bir meslek sahibi olmalarını sağlamak;
Böylece, bir yandan Türk vatandaşlarının ve Türk toplumunun refah ve mutluluğunu artırmak; öte   yandan millî birlik ve bütünlük içinde iktisadî, sosyal ve kültürel kalkınmayı desteklemek ve  hızlandırmak ve nihayet Türk Milletini çağdaş uygarlığın yapıcı, yaratıcı, seçkin bir ortağı  yapmaktır. Türk eğitim ve öğretim sistemi, bu genel amaçları gerçekleştirecek şekilde  düzenlenmiştir.

evet sayın kullanıcılarımız bu okuduğunuz kısım devletimizin ve bakanlığımızın amaçlarını belirtiyor.Koyu yazılan yerleri lütfen dikkatle okuyun ve bir düşünün sizce denildiği gibi mi?

bir çoğunuz elden gelen bu ancak bu kadarı yapıla biliyor diyor olabilir ama size temin ederim işin aslı     hiçte öyle değil.bunu bilmek için ne sistemde yükselip bazı sırlara vakıf olmak ne de yaşınıozın kemale ermesini bekleyip bazı olayları doğru analiz ede bilme yeteneği kazanmak gerekiyor!Bütün bu dediklerimin farkında olmak için sadece sistemin dışına çıkıp bir de ordan bakmak gerekiyor.İster  öğretmen olun ister öğrenci ister başka bir meslek yapmanız gereken şey şudur kendinizi dahil  suçlamaktan korkmadan(korkmayın çünkü bunların sorumlusu sizler değilsiniz)bütün inanç ve düşünce değerlerinizi bir palto gibi üzerinizden çıkarıp yapılanlara birde o gözle bakın bakalım hala aynı şeyleri mi görüyorsunuz yoksa olduğu gibi gerçekleri mi?

bu ilk yazımda herşeyden bahsetmeyeceğim şimdilik sadece sistemi tanıyalım.aslın mevzuya sonraki haftalarda gireceğim tekrar görüşünceye kadar esen kalın…

You May Also Like

About the Author: t4h4bx

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir