Pts. Ağu 19th, 2019

Kağıt PiL Blog

En son çıkanlar ve teknolojik haberler

Beyin Anevrizmaları

3 min read

Yaygın olarak bilinmesede çağın önemli hastalıklarından sayılabilecek anevrizma nedir kısaca tanımlayayım. Halk arasında baloncuk olarak bilinen anevrizma denince; genel olarak temiz kan taşıyan damarlara (arter) ait genişlemeler anlaşılır. Anevrizmalar aort damarı gibi çok geniş damarlarda oluşabildiği gibi, küçük ve orta boy damarlarda da oluşabilirler.Benim özellikle hatırlatmak istediğim bazen hiç bir belirti vermeden ani kanamalarla çok dramatik sonuçlara yol açan beyin anevrizmalarıdır.

Bu hastalığın maalesef belirtileri yok denecek kadar az ve genellikle tesadüfen teşhiş konulan bir hastalık. Baş ağrısı yada herhangi başka bir rahatsızlık için doktora gidip tomografi çekindiğinizde nur topu gibi bir anevrizmanız olduğunu öğrenebiliyorsunuz. Peki bu baloncuklar beynimizde nasıl oluşr?

Anevrizmalar yapı itibarı ile damar duvarının doğuştan zayıf olduğu noktalarda, genellikle de damarın daha küçük dallara ayrıldığı noktalarda oluşur. Damar duvarının zayıf olduğu noktada damar içi basınç (tansiyon) nedeniyle her kalp atımında damar duvarı zayıf noktadan dışarı doğru bombeleşerek baloncuk oluşur. Baloncuk duvarı, basınca dayanamadığı anda da patlar.Patlama öksürme, ıkınma, cinsel temas gibi basınç artmasına neden olan aksiyonlar sebebiyle olabileceği gibi kendiliğinden de olabilir.

Her hastalıkta olduğu gibi anevrizmada da tetikleyici faktörler var tabii. Stres(ki günümüzde birçok hastalığın temel nedeni) , sigara kullanımı, yüksek tansiyon gibi… Hastalığı çok yakından yaşayan biri olarak her ne kadar  önemli sonuçlar doğurabilecek bir şey olsa da aslında dikkat edildiği sürece korkulacak bir yanı yok. Ama tabii ki ihmale gelmez her hastalıkta olduğu gibi.

Bu yazıyı yazmama neden olan ise dün tv de izlediğim bir haber.3 Türk doktor yaptığı çalışmalar sonucunda anevrizmaya yol açan 3 gen keşfetmişler. Yani artık bir kan testiyle anevrizma riski taşıyan kişiler tespit edşilebilecek ve erken tedavi edilebilecek.  İşte Prof. Dr. Murat Günel’in, Finlandiya, Hollanda ve Japonya’da 10 bin 200 kişi üzerinde yaptığı araştırma sonuçları hakkında yaptığı açıklama:

3 GEN DE BOZUKSA KRİZ RİSKİ 3 KAT ARTIYOR: Anevrizma (beyin damarlarını patlatan baloncuk) riski açısından önemli 3 gen var. Bunlardan biri bozuksa risk 1.5 kat artıyor. 3 genin de 3’ü de bozuksa risk 3 kat yükseliyor. Dolasıyla felç riski de aynı oranda artıyor. İlginç bir şekilde her üç genin de damarlardaki bozukluğu tamir eden kök hücreleri etkilediğini belirledik. Bu genlerdeki bozukluklar beyin damarlarını sertleştirerek erken yaşlarda bile yaşlanmalarına yol açıyor. Aynı bozukluk kalp damarlarını da etkileyerek kalp krizine neden oluyor.

HASTALIK KAN TESTİYLE TESPİT EDİLECEK: Anevrizma riski kan testiyle belirlenebilecek. Bu kan testi ile riski yüksek olan kişiler belirlenince, radyolojik tetkiklerle (MR, anjiyo, KT anjiyo) takip edilebilecek ve anevrizma patlamadan cerrahi veya damar içi yöntemler kullanılarak tedavi edilebilecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.