Pts. Ağu 19th, 2019

Kağıt PiL Blog

En son çıkanlar ve teknolojik haberler

Tarot Falı Nasıl Bakılır

7 min read

TAROT

Tarot’un gerçek tarihçesi, tıpkı kartların anlamları gibi hemen hemen gizlidir. Bu konuda pek çok açıklama getirilmeye çalışılsa da, kesin bir bilgi yoktur. Kartların çizimine M.S. 618 tarihinde Çin’de egemen olan Tang hanedanı zamanındaki paraların örnek alındığı zannedilmektedir.

Kartlar yüzyıllar boyu değişik kültürlerde pek çok şekle bürünmüşsede, sembolik figürleri değişmemiştir.

Dünyayı dolaşan Çingeneler sayesinde, Tarotun böylesine yaygın hale gelmesinin sağlandığı düşünülmektedir. Aslında Avrupa’da 1550 yılına kadar çingeneler belli bir nufüsa erişememişlerdi . Oysa Tarot bir asır kadar evvel Avrupa’nın hemen hemen tüm ülkelerinde bilinmekteydi. Böyle düşünülecek olursa Tarot’la Çingeneler arasındaki ilişki zayıflamakta fakat iki asırlık zaman dilimi içinde Tarot’un yayılması Çingenelerin Avrupa’da görülmeleriyle aynı zamana denk gelmektedir.

Başka bir açıklamaya göre ise M.S. 710 yılında İspanya’ya giren ve 1492’ye kadar burada kalan Arapların bu kartları Avrupa’ya getirdiği şeklindedir. İspanya’nın Müslümanlardan Hristiyanlara geçmesi ile sadece bir şehirde binlerce kitap Hristiyan alemine devrolmuştur. Buna rağmen Arapların ünlü Binbir gece masalları’nda Tarot’a rastlanmaması bu olasılığıda ortadan kaldırmaktadır.

Bu konuda her ne düşünülürse düşünülsün, insanlar her zaman geleceği merak etmiştir. Geleceği öğrenmek için her zaman çeşitli yöntemler geliştirmiş ve zaman zaman bu yöntemlerden yararlanmaya çalışmıştır. Bu yöntemlerin en tanınmışı olan Tarot yüzyıllardır başarılı sonuçlar vermiştir. Tarot’tan istenilen faydayı sağlamak için en önemli adım kartların anlamlarına inanmaktır. Yaşadıklarımızı ve geleceği hiç birimiz değiştiremeyiz. Fakat kartlara verdiğimiz enerji sayesinde, danıştığımız sorulara alacağımız cevaplarla merak ettiklerimizi yanıtlayabilir ve yönümüzü çizebiliriz.

Tarot destesi Büyük Arkana (22 kart) ve Küçük Arkana (56 kart) olarak ikiye ayrılır.

Büyük arkana özel ve anlamlı durumları tanımlamaktadır. Romen rakkamlarıyla 0 ve 1-21 olarak numaralandırılmışlardır. Bu destede, Deli, Büyücü, Başrahibe, İmparotiçe, İmparator, Başrahip, Aşıklar, Savaş Arabası, Kuvvet, Münzevi, Kader Çarkı, Adalet, Asılmış Adam, Ölüm, Denge, Şeytan , Yıkılan Kule, Yıldız, Ay, Güneş, Uyanış ve Dünya kartları bulunmaktadır.

Bu kartlar hayattaki derslerin manevi anlamlarını gösterir. Kartlar ayrıca, psikolojik karakterin, maneviyet ya da ruhumuzun farklı kısımlarının tasvirleridir.

Küçük Arkana ise 56 karttan oluşmaktadır. 10 kart Asalar, 10 kart Kılıçlar, 10 kart Kupalar, 10 Tılsımlar ve geriye kalan 16 kart ise Saraylı Kartları’dır. Küçük Arkana günlük yaşamımızdaki koşulları ve olayları anlatır.

Asalardan oluşan kartlar; başarı, savunma, mücadele etme ve rekabeti anlatmaktadır. Kupalar; sevgi alışverişini ve sevdiğimiz birini çevreleyen olayları gösteren hayatın duygusal yönleriyle ilgilidir. Bu kartlarda hayatımızın iniş, çıkışlarını, ilişkileri, aşkı ve aileyi görürüz. Kılıçlarda ise problemnler ve güçlükler ana temalardır. Tılsımlar ise bize hayatın pratik, gerçekçi maddesel yönünü göstermektedir.

Dünyayi dolasan Çingeneler sayesinde, Tarotun böylesine yaygin hale gelmesinin saglandigi düsünülmektedir. Aslinda Avrupa’da 1550 yilina kadar çingeneler belli bir nufüsa erisememislerdi . Oysa Tarot bir asir kadar evvel Avrupa’nin hemen hemen tüm ülkelerinde bilinmekteydi. Böyle düsünülecek olursa Tarot’la Çingeneler arasindaki iliski zayiflamakta fakat iki asirlik zaman dilimi içinde Tarot’un yayilmasi Çingenelerin Avrupa’da görülmeleriyle ayni zamana denk gelmektedir.

Baska bir açiklamaya göre ise M.S. 710 yilinda Ispanya’ya giren ve 1492’ye kadar burada kalan Araplarin bu kartlari Avrupa’ya getirdigi seklindedir. Ispanya’nin Müslümanlardan Hristiyanlara geçmesi ile sadece bir sehirde binlerce kitap Hristiyan alemine devrolmustur. Buna ragmen Araplarin ünlü Binbir gece masallari’nda Tarot’a rastlanmamasi bu olasiligida ortadan kaldirmaktadir.

Bu konuda her ne düsünülürse düsünülsün, insanlar her zaman gelecegi merak etmistir. Gelecegi ögrenmek için her zaman çesitli yöntemler gelistirmis ve zaman zaman bu yöntemlerden yararlanmaya çalismistir. Bu yöntemlerin en taninmisi olan Tarot yüzyillardir basarili sonuçlar vermistir. Tarot’tan istenilen faydayi saglamak için en önemli adim kartlarin anlamlarina inanmaktir. Yasadiklarimizi ve gelecegi hiç birimiz degistiremeyiz. Fakat kartlara verdigimiz enerji sayesinde, danistigimiz sorulara alacagimiz cevaplarla merak ettiklerimizi yanitlayabilir ve yönümüzü çizebiliriz.

Tarot destesi Büyük Arkana (22 kart) ve Küçük Arkana (56 kart) olarak ikiye ayrilir.

Büyük arkana özel ve anlamli durumlari tanimlamaktadir. Romen rakkamlariyla 0 ve 1-21 olarak numaralandirilmislardir. Bu destede, Deli, Büyücü, Basrahibe, Imparotiçe, Imparator, Basrahip, Asiklar, Savas Arabasi, Kuvvet, Münzevi, Kader Çarki, Adalet, Asilmis Adam, Ölüm, Denge, Seytan , Yikilan Kule, Yildiz, Ay, Günes, Uyanis ve Dünya kartlari bulunmaktadir.

Bu kartlar hayattaki derslerin manevi anlamlarini gösterir. Kartlar ayrica, psikolojik karakterin, maneviyet ya da ruhumuzun farkli kisimlarinin tasvirleridir.

Küçük Arkana ise 56 karttan olusmaktadir. 10 kart Asalar, 10 kart Kiliçlar, 10 kart Kupalar, 10 Tilsimlar ve geriye kalan 16 kart ise Sarayli Kartlari’dir. Küçük Arkana günlük yasamimizdaki kosullari ve olaylari anlatir.

Asalardan olusan kartlar; basari, savunma, mücadele etme ve rekabeti anlatmaktadir. Kupalar; sevgi alisverisini ve sevdigimiz birini çevreleyen olaylari gösteren hayatin duygusal yönleriyle ilgilidir. Bu kartlarda hayatimizin inis, çikislarini, iliskileri, aski ve aileyi görürüz. Kiliçlarda ise problemnler ve güçlükler ana temalardir. Tilsimlar ise bize hayatin pratik, gerçekçi maddesel yönünü göstermektedir.

TAROT KARTLARININ TANITIMI

Tarot kartlari iki bölümden olusur. Biri Arcana Majör denilen Büyük Sirlar , digeri ise Küçük Sirlar bölümü denen Arcana Minör’dür. Arcana Majör 22 karttan olusur. Hayatin gizemli, mistik ve derin yönlerini anlatir. ‘0’ numarali kartla ile baslayan Arcana Majör hayat yolculuguna baslayan bir kisiyi simgeler. Ve ilk karttan son karta dogru gidildikçe, artan sayilarla birlikte evrensel bilince ulasmanin evreleri görülür.Ve son kart artik olgunlasip bilinçlenmis ruhu gösterir. Arcana Minör hayatimizin her gün yasanan, gündelik bölümlerini içerir. 4 adet takimdan olusmustur. Asa, kupa, kiliç ve tilsim takimlarindan her biri gündelik yasamin bir yönünü simgeler. Asalar arzularimiz ve mücadelelerimizi, kupalar duygulari ve iliskilerimizi, kiliçlar düsünce ve atilimciligimizi, tilsimlar ise parayi ve maddi yönümüzü simgeler. Bu takimlar ayrica astrolojideki elementlerle ve burçlarla da ilgilidir.

Tarot kartlari eglence amaçli kullanildiginda kehanet degeri olan hiçbir sey vermez. Bu yüzden anlamlari derinlemesine arastirmaniza ve ögrenmenize gerek yoktur. Ama eger ciddi bir biçimde kartlarla ilgilenmeyi düsünüyorsaniz bu konuda çesitli çalismalar yapmalisiniz. Tarot oldukça çesitli oldugu için (Klasik Tarot, Asiklar Tarotu, Italyan Tarotu, Rönesans Tarotu …vs.) kartlar ve açilimlar farklilik gösterir. Tarot kartlarinizi seçerken degisik sekilde resimlendirilmis bir çok desteyle karsilasabilirsiniz. Bunlardan begendiginizi seçip alabilirsiniz. Kartlarin biri tarafindan hediye edilmesi daha iyi sayilsa da siz de alabilirsiniz. Öncelikle bilinmesi gereken Tarot kartlarinin enerji depoladigidir. Kartlari kullanmaya basladiginizdan itibaren enerji yüklenmeye baslarlar. Bu yüzden ilk zamanlarda sürekli yakininizda tasimaniz gereklidir. Ayrica kartlarin ipek bir kumas veya özel bir kutuda saklanmasi tercih edilir. Ama aslinda gerekli olan kendi kartlarinizi sizin resmetmenizdir. Bunun için bos Tarot kartlari bulup çizeceginiz kart sizin için ne ifade ediyorsa onu bos karta aktarmaniz gerekir. Bu kartlar size özel olacak ve çok daha fazla enerji depolayacaktir. Bu da algilamanizi kolaylastirir.

Bu meditasyon kartlarla özel bir çalismayi gerektirir. Böylece imajinasyon yeteneginiz gelisir ve rahatça yorum yapabilmeyi basarabilirsiniz. Çünkü kartlarin anlamlarini ezberlemek gerçek anlamda bir Tarot yorumu yapmak için çok yetersizdir. Dogru sonuçlar verir, ama gerçek anlamda bir basari saglamaz. Daha sonra amaciniza/soruya uygun bir açilimdan yararlanarak Tarot yorumuna baslayabilirsiniz.

Yorum yapacaginiz kisi kartlari seçecegi zaman kartlara dokunup dokunmamasina siz karar vermelisiniz. Kartlarin karsinizdakinin enerjisinden etkilenecegini düsünüyorsaniz kart seçimini siz yapin. Ama kartlara enerji akiminin yorumu kolaylastiracagini düsünüyorsaniz karsi tarafin seçmesine izin verin. Açilima uygun biçimde kartlari yerlestirdikten sonra sezgileriniz dogrultusunda yoruma baslayabilirsiniz. Unutmayin, kartlar kendilerini size semboller sayesinde ifade edecektir. Kitap anlami negatif oldugu için kart mutlaka o anlami ifade edecek diye bir sart yoktur. Iyi ve pozitif bir seyler hissediyorsaniz bunun yanlis oldugu kuskusuna kapilmadan bunu karsinizdakine aktarmalisiniz.
Tarot belli kaliplarin içinde bulunmaz.Okült bilgidir ve her türlü anlami ifade edebilir. Tarot bir enerji akimiyla ilgili oldugu için üzerinizde bir agirlik yaratabilir. Bu sebeple karsinizdaki insandan bu yoruma karsilik bir bedel almalisiniz. Bu size hediye verecegi bir esya veya para olabilir. Ama fazla degeri olan bir sey istemeniz size zarar verebilir. Emeginize karsilik gelecek bir sey yetecektir. Eger almazsaniz enerji üzerinizde kalir. Bunun sonucu uyku, bas agrisi, agirlik hissi vs. olur

7 thoughts on “Tarot Falı Nasıl Bakılır

 1. kardeşlerim..güzel tarot falını harbiden yalnsız bakan varsa..güzel….ne o ya..öle….isim sor..ondan sonra..ne öğrenmek istiosn bii geriye ewt yada hayır cevabı kalıo…
  e oda bizahmet söleyin artık….uyanık oln ya..
  tarot dediğn…..öle eften bakılmaz…..
  öğrennde gelin…….:))
  haiki zodyak:)))

 2. YA KARDEŞİM DEDİK YA TAROT ÖLE HER KEZ BAKAMAZ..
  KABİLİYET..
  NE ÖĞRENMEK İSTİOSN DİE SORAN ADAMDAN HAYIR GELMEZ…HAKİKİ ZODYAK ………….

 3. Cok tesekkur ederiz. Güzel bir tanitim yazisi. Fakat tam anlamiyla tarot acilim cesitleri (Kelt Haçi, Hayat Agaci vs.) anlatilmamis.
  Kartlarin nasil secilecegi, nasil kesilecegi, kaca bolunecegi, kac kart secilecegi, nasil yorumlanacagi (kartin anlamlarindan bahsetmiyorum), nasil dizilecegi, hangi kartin ne anlama geldigini (gecmis – gelecek – sorun kokeni vs.) bunlarin hic biri anlatilmamis malesef.

  Yinede tesekkur ederiz degerli paylasiminiz icin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.